4 Adımda En Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir? Hangi Odaya Hangisi Olur? -

Hangi Odaya Hangisi Olur? 4 Adımda En Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Kullandığınız ev dekorasyonu sayesinde odaya ferah izlenimi verebilir, monoton olmayan bir atmosfer yaratabilir ve tabii ki vakit geçirmekten keyif alacağınız bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Bunların her birinde ve diğer birçok alanda aydınlatmanın önemli bir rolü vardır. Peki, ev için aydınlatma seçerken hangi faktörler dikkate alınmalıdır? Şimdi, evinizi aydınlatma ile etkili bir şekilde dekore etmenize yardımcı olmak için evinizin birçok odası için aydınlatmayı nasıl seçeceğiniz hakkında bilgi verelim.

Dekor Tarzınıza Uygun Ürünleri Seçin

En önemlisi eviniz için seçeceğiniz aydınlatma ürünlerinin, orada kullandığınız dekorasyonla uyum sağlamasıdır. Evinizde kullandığınız dekorasyon stilinin özelliklerini de göz önünde bulundurarak dekorasyona uygun aydınlatmayı seçebilirsiniz. Örneğin, klasik dekorda zengin altın ve gül tonlarında daha gösterişli aydınlatma ürünleri kullanılabilirken, modern dekorda daha net hatlara sahip geometrik tasarımlar kullanılabilir. Elbette dekorasyon tarzınıza göre bu konu farklı olabilir.

 

Evinizin Her Alanını Aydınlatacak Eşyaları Seçin

Eviniz için en iyi gündüz aydınlatma kaynağı gün ışığıdır. Peki hava karardığında evinizin aydınlatması ne olacak? Doğru aydınlatma, ev kazalarını azaltmak ve evi daha büyük göstermek gibi birçok açıdan faydalıdır. Sağlıklı bir aydınlatma için odanızdaki her nokta görünür olmalı ve karanlık bir alan olmamalıdır. Bu bağlamda, seçtiğiniz tavan aydınlatmasının yetersiz kalması durumunda, lambader, aplik, pratik ama estetik açıdan hoş spotlar gibi ek aydınlatma ürünleri yardımcı olabilir.

Metrekare bazında yapılan aydınlatma hesaplaması da evinizdeki tüm odaların yeterince aydınlatılması için çok önemlidir. Odanızın metrekaresine göre istediğiniz lümen değerine ulaşmak için çok girişli avizeleri de tercih edebilirsiniz. Profesyonellere danışarak veya online hesaplayıcıları kullanarak, hangi avizeyi seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacak lümen hesaplamasını alabilirsiniz.

Her Alanda Ürün İhtiyaçlarınızı Önceliklendirin

Dinlenmiş olarak uyuduğunuz ve uyandığınız yatak odanız, evde zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz ve misafirlerinizi ağırladığınız oturma odanız ya da nefis yemekler hazırladığınız mutfağınız dahil olmak üzere hepsi çok önemlidir. Avize seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri belirleyin.

Salon Aydınlatma Seçimi

Oturma odanız, evinizde dekorasyona en çok değer verdiğiniz alan olabilir. İnsanların çok fazla zaman geçirdiği salonlar için aydınlatma öğelerini seçerken dikkat etmeniz gereken faktörleri bilirseniz daha ferah ve çekici bir mekan tasarlayabilirsiniz. Büyük veya küçük bir oturma odanız olabilir.

Salonunuzun ölçülerine uygun bir ürün seçmelisiniz. Açık tasarımlı, ampul döndürmeyen ve açık renkli ürünlerin aydınlatma endüstrisinde daha iyi performans gösterdiği sonucuna varabiliriz. Seçim sürecinde dilerseniz uzmanlara danışabilirsiniz. Bir odaya daha kasvetli bir görünüm kazandırmak istediğinizde işinize yarayabilecek tavan lambalarına ek olarak evinize zemin lambaları da ekleyebilirsiniz.

Oturma odaları İçin Mevcut Aydınlatma ve Dekor Tarzı Nedir?

Masa üzerine yerleştirebileceğiniz abajurlar, diğer aydınlatma aksesuarları ile birlikte tablolarınızın öne çıkmasına yardımcı olabilir ve evinize daha şık bir görünüm kazandırabilir.

Yatak Odası İçin Aydınlatma Seçenekleri

Tüm günün yorgunluğunu atmak için rahat bir uyku uyumaya hazırlanıyor olabilirsiniz. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek de yatak odası aydınlatmasına bağlıdır. Yatak odanızda çok parlak olmayan yumuşak bir ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Uyku kalitesini artırmak için yatak odaları sade bir şekilde dekore edilmelidir. Bu nedenle mekanınızda kullandığınız mobilya ve ışıkların sade tasarımlarına dikkat etmelisiniz. Yatak odanızın tasarımının, ne kadar iyi uyuduğunuzu etkileyebilecek önemli bir faktör olduğunu akılda tutmak çok önemlidir.

Tavan aydınlatmasının yanı sıra abajur ve aplik gibi çeşitli aydınlatma alternatifleri de yatak odasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Abajurlar sayesinde yatmadan önce kitap okumak veya gece uyandığınızda ihtiyaçlarınızı görmek için tavan aydınlatmasını açmanıza gerek yok. Doğru aydınlatma armatürünü seçmek ne kadar önemliyse, sıcak sarı tonlarında ampuller seçmeniz de o kadar önemlidir.

Yatak Odalarında Hangi Aydınlatma Tarzı Popüler?

Özellikle modern dekorasyonun kullanıldığı evlerde en dikkat çeken trendlerden biri, yatağınızın her iki yanındaki komodinlerin hemen üzerine küçük, sade sarkıt lambaların yerleştirilmesidir.

Çalışma Odasında Aydınlatma Seçimi

Belki bir home ofis kuruyorsunuz ya da belki öğrenci çocuğunuz için güzel bir çalışma alanı kurmak istiyorsunuz. Çalışma odası aydınlatmasında masa lambaları tavan armatürlerine göre önceliklidir. Masa lambası, daha göz alıcı bir tarza sahip bir tavan aydınlatma öğesi ile tamamlanabilir. Hem masa hem de tavan aydınlatması için sıcak, sakinleştirici tonlar seçilmelidir. Ancak yatak odanızda sıcak sarı ampuller kullanmak, alanı daha da sakinleştirebilir. Sonuç olarak beyaz ışığı tercihlerinize göre seçebilirsiniz. Ancak, soğuk beyaz değil, sıcak beyaz ışığın tonu olmalıdır.

Çalışma Odalarında Hangi Aydınlatma Tarzı Popüler?

Popüler olan ürünler odayı hoş ve modaya uygun bir şekilde yaratmanıza olanak tanır. Metal çalışma lambaları, çalışma odası dekoruna çok yakışacak bir seçenektir.

Mutfak ve Banyo Aydınlatma Seçenekleri

Salon ve oturma odasının yanı sıra tuvalet ve mutfaklar için güçlü aydınlatma efektlerine sahip ürünleri seçmelisiniz. Tavan aydınlatması için, özellikle tuvaletlerde, sarkıtlara göre avizeler ve tavan lambaları tercih edilir. Beklerken mutfak ve banyo için beğendiğiniz aydınlatma alternatiflerinin IP44 yani neme dayanıklı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Mutfak ve Banyo Aydınlatmasında Popüler Seçimler Neler?

Mutfak dolaplarının altına (tezgahı vurgulamak için) ve banyo aynasının yanına ekstra aydınlatma eklemek için spot veya LED şeritler kullanılabilir. Banyolarda iki tarafa da dolaba sarkıt asmak da gayet iyi görünecektir.

Bahçe ve Balkon Aydınlatma Seçenekleri

Evinizin balkon ve bahçelerinde iyi bir aydınlatma olması, mekanı daha pratik ve çekici hale getirdiği için çok önemlidir. Çeşitli bölgelerdeki kullanımınıza göre üretilen bahçe ve balkon ışıklarının IP sınıfı, dikkat etmeniz gereken en önemli unsurdur. Suya ve neme dayanıklı IP44 sınıfına ek olarak toza, suya ve neme dayanıklı IP68 sınıfını da değerlendirebilirsiniz.

Mutfak ve Balkon Aydınlatmasında Popüler Seçenekler Nelerdir?

Güneş enerjili aydınlatma çözümleri, hem çevre dostu hem de çevre dostu olduğu için balkon ve bahçe aydınlatmalarında açıkça popülerdir.

Her Zaman Tasarruf Etmeye Çalışın

Eviniz için mükemmel aydınlatmayı seçmiş olsanız da, sadece doğru dekoratif aydınlatmayı seçmek yeterli değildir. Renk sıcaklığının yanı sıra ampul seçimi de uygun maliyetli olmalıdır. LED lambaları kullanarak elektrik tüketiminizi azaltabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Mutlusan Rita Priz Serisi Siyah İkili Usb Topraklı Priz - MutlusanMutlusan Rita Priz Serisi Siyah İkili Usb Topraklı Priz - Mutlusan
Mutlusan Mutlusan Rita Priz Serisi Siyah İkili Usb Topraklı Priz
İndirimli fiyat139.90TL Normal fiyat195.00TL
Tükendi
Sylvania – Gizmo Arb Sense Sensörlü Seyyar Aplik 40 LM 3000K – 0053631 - SylvaniaSylvania – Gizmo Arb Sense Sensörlü Seyyar Aplik 40 LM 3000K – 0053631 - Sylvania
Sylvania Sylvania – Gizmo Orb Sense Sensörlü Taşınabilir Lamba
İndirimli fiyat79.90TL Normal fiyat200.00TL
Stokta